Klimkovice

Klimkovice (německy Königsberg) jsou malé slezské město při jihozápadním okraji Ostravy na nejvýchodnějších výběžcích Nízkého Jeseníku a na okraji Ostravské pánve. V blízkém Hýlově se nacházejí jodová Sanatoria Klimkovice. V centru obce se nachází Klimkovický zámek, ve kterém sídlí městský úřad.

Zámek a městský úřad

Historie města Klimkovice

Název města Klimkovice je odvozen pravděpodobně od zakladatele původní osady s tvrzí Klementa, zvaného Klimek.

V roce 1373 jsou Klimkovice údajně poprvé zmiňovány, ale zprávu nelze dnes ověřit. První nepochybná zpráva pochází z roku 1416, kdy Beneš II. z Kravař uděluje městu právo odúmrti. Sídlem samostatného panství se město stává za Tasa z Bítova v roce 1451. Hynek II. Bruntálský z Vrbna osvobodil město v roce 1564 od robot a nahradil je odváděným platem a téhož roku povolil stavbu pivovaru na náměstí. Ondřej Bzenec z Markvartovic vystavěl ve městě renesanční zámek a kostel sv. Kateřiny v letech 1578 – 1579. Nejdéle vlastnili Klimkovice páni Vlčkové (Wilczkové)z Dobré Zemice v letech 1600 – 1848. V roce 1766 se měštˇané zúčastnili velkého nevolnického povstání ve Slezsku a v tomtéž roce byl u Klimkovic učiněn první objev uhlí na Ostravsku. Město se stalo sídlem soudního okresu v letech 1850 – 1938. Po podpisu Mnichovské dohody byly Klimkovice 9. října 1938 obsazeny nacistickým Německem a v jeho rámci začleněny do tzv. Sudetoněmeckých území (Sudetendeutsche Gebiete). 1. května 1939 pak byly začleněny do říšské župy Sudetenland a v jejím rámci patřily do vládního obvodu Opava. Na konci druhé světové války zahájila Rudá armáda ve čtvrtek 26. dubna 1945 útok na město, které pak 1. května konečně osvobodila.

Klimkovice byly od roku 1911 spojeny s Ostravou parní železnicí, kterou od dvacátých let 20. století nahradily na témže tělese elektrické tramvaje provozované Společností moravských místních drah (SMMD). Po utvoření DPMO v roce 1949 byla pod něj začleněna i tato dráha a pod jeho hlavičkou fungovala až do noci z 31. prosince 1977 na 1. ledna 1978, kdy dojela poslední tramvaj do Ostravy. Po dráze se zachoval především násep a dále několik můstků. Nádražní budova v Klimkovicích slouží jako bytový dům. Na tuto dráhu vzpomíná i klimkovická spisovatelka Jarmila Glazarová ve svém stěžejním díle Roky v kruhu.

Městské části

  • Hýlov
  • Josefovice
  • Klimkovice
  • Václavovice
  • Lagnov – místní část sloučená s Klimkovicemi

Zdroj: Wikipedia

Statistika a další informace

vlajka klimkovic

Kód obce 599549
Statut Město
Obec s pověřeným obecním úřadem Ostrava
Obec s rozšířenou působností Ostrava
Okres Ostrava-město
Kraj Moravskoslezský kraj
Region Moravskoslezsko
PSČ 74283
GPS N 49.788191
GPS E 18.125961

Další statistiky najdete na webu kdekoliv.cz/klimkovice

Hledali jste

1 komentář


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *