Hluboká cesta a Vodník

Klimkovice jsou čím dál více v pasti. V pasti plotů, novostaveb a pomalu mizejících cest pro pěší v přírodě. Dostat se do lesa nebo vůbec do přírody je komplikované čím dál více. Navazuji na předchozí článek Cesta z města. Dostat se k Hluboké cestě nebo třeba k Vodníkovi už je téměř nemožné.

Matně si vzpomínám, že byly nějaké plány s Hlubokou cestou, cyklostezkou a cestou na Mexiko v oblasti Rakovce. Jednu dobu to vypadalo, že to město myslí vážně a Hluboká cesta byla upravená, posekaná a dala se udělat aspoň pěkná procházka Rakovcem přes Hlubokou cestu k lípě. To už je téměř nemožné. Novostavby znemožnili přístup k Hluboké cestě od lípy. Cesta je ale stejně naprosto neprostupná, neupravená a neposekaná. Tak asi už město na tento projekt po pár letech rezignovalo nebo došly dotace, a už asi není třeba v létě cestu upravovat. Nebo se dotace vyčerpaly a město neumí bez nich ani posekat trávu, nevím… Výsledek je ale nepoužitelná Hluboká cesta. Škoda.

Další pomníček klimkovickým procházkám do přírody je Vodník u rybníku (asi Písečňák). Tam už léta probíhá „kultivace“ prostoru novostavbou (všimněte si, že nemá žádné okno do zahrady směr příroda, rybník a vodník). Chodilo se mezi ploty, ale majiteli se to pochopitelně nelíbí a snaží se tam přístup znemožnit. Dopadne to jako s přístupem k rybníku z ulice 9. května… Prostě tam asi žádný přístup nezůstane. U vodníka už jsou připraveny sloupky pro plot, tak kdo ví, jak to celé dopadne. S dětmi můžeme vyrazit maximálně tak na Mostky (Údolí Polančice), ke kterým se pro změnu nedá dostat po chodníku z města. Člověk aby vyjel na lázně… Tam probíhá taky masivní výstavba a např. je oplocen velký pozemek pod lázněmi, kudy se chodilo do lesa. Vše oploceno, uzavřeno, znemožněno. Z Klimkovic se stává klasické předměstí většího města s masivní výstavbou a omezením volného pohybu v přírodě a možnosti se k ní vůbec dostat. Smutné.

Člověk by skoro čekal, že v lázeňském městě bude důraz na pobyt v přírodě, upravené chodníky pro pěší a imobilní občany, dokončeny chodníky kolem cest, případně další turistické atrakce atd. Místo toho se honí dotace, zbourala se voliéra, staví se nesmyslné cyklostezky odnikud nikam (doporučuji si projet od Hrušky kolem hlavní cesty k semaforu u parku) nebo se např. vyasfaltuje jediné místo pro volný pohyb psů (to je taková česká klasika udělat v místě pro psy např. cyklostezku nebo bruslařskou dráhu, ono to pak vytváří báječné odpočinkové místo, kde „nevznikají“ žádné třenice mezi lidmi). Škoda mluvit.

Takže až budete chtít za pár let s dětmi nebo jen tak sami někam vyrazit do přírody, možná už nebude ani kam. Maximálně bude v provozu snad cesta Údolím Polančice, kam se snad za X let dostaneme po chodníku, ale to samozřejmě jen za předpokladu, že bude vypsaná dotace. Bez dotací se neseká, nestaví, neinvestuje, dotace je zaklínadlo.

Tak vám přeji příjemné léto v přírodě…

Hledali jste
Novinky , , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *