Jak funguje centrum Mozaika Klimkovice na internetu? Špatně!

V Klimkovicích nám vzniklo nové centrum volného času Mozaika. Najdete ho v modré škole a zastřešuje zájmové kroužky pro děti i dospělé. Super nápad, něco takového nám tu chybělo a je třeba je podpořit a za kroužky pochválit. Dílničky a další kroužky pro děti jsou tvůrčí a zajímavé. Každopádně jejich projev na internetu a sociálních sítích je velmi rozpačitý a řekl bych, že i proti veškerým zásadám a pravidlům profesionální komunikace. Co dělají špatně?

V první řadě jsou to internetové stránky. Správně vyhodnotili, že by Mozaika měla mít vlastní webové stránky s informacemi a kompletní nabídkou všech kroužků. Stránky vznikly na adrese www.mozaikaklimkovice.cz, kde si můžete něco málo o Mozaice přečíst a najít základní informace. Uznávám, že jsem čekal nějaký postupný rozvoj stránek, protože vkládat kroužky a akce pouze jako grafické letáky bez nějakého jednotného konceptu je dost nepřehledné, špatně se v tom orientuje a hlavně je to nedohledatelné pro vyhledávače, takže se o tom nikdo mimo tento web ani nedozví.

Než došlo k nějaké nápravě, rozvoji webu, indexaci vyhledávači a dalším úpravám, někdo rozhodl web zduplikovat na jiné adrese (asi pro větší přehlednost), kde se to dělá stejně špatně jako v prvním případě, ale mají na to novou internetovou adresu a ještě za ten provoz platí. Web najdete pro změnu na podobné adrese, jen s pomlčkou: www.mozaika-klimkovice.cz. Je pravda, že na první pohled vypadá šablona nového webu lépe, ale je to jen pozlátko, v zásadě se nic nezměnilo. Místo seznamu kurzů a akcí v textové formě, jasného rozdělení, co je pro děti a co pro dospělé či seniory, jsou tam stejně nepřehledné grafické letáky jako tomu bylo na původním webu. Přidaná hodnota tedy nulová. Chápu, že je jednodušší vložit leták určený pro tisk než to případným uživatelům nějak zpřehlednit. Však co, snažte se, prokousejte se tím a třeba pochopíte, že školička je kurz pro dospělé a stolní tenis zase jen pro děti…

Vtipná je také skrytá reklama na Koupelny Besteco, kterou najdete v sekci O nás. Za takovou podporu jim doufám koupelny něco platí.

V létě 2012 proběhla prostřednictvím Zpravodaje města Klimkovic a webových stránek města anketa pro pojmenování získaného objektu. Byl vybrán název MOZAIKA jako součást názvu.

Co je ale horší, je vizuální změna stylu a komunikace na sociálních sítích. Když se to neumí, tak to podle toho vypadá. Centrum vzniklo s nějakým grafickým konceptem, pěkným logem a ve stejném stylu připravenými letáky. Líbilo se mi to. S novými stránkami a novou doménou se po několika měsících mění celý grafický styl včetně loga, což je pro mě naprosto nepochopitelný amatérismus. Nové letáky mají sice nápad, ale proč se kvůli tomu muselo logo vč. fontu a nápisu po tak krátké době změnit, tomu nerozumím, ale asi je to opět pro lepší přehlednost a zapamatovatelnost. Variace na kostičky, které má Mozaika v novém logu mi dost připomíná logo jednoho prodejce outlet oblečení. Jasně, loga se opakují, vše už bylo vymyšleno.

A jak funguje a komunikuje Mozaika Klimkovice na své facebook stránce? Nevím kdo a kolik lidí se o provoz stará, ale je to trochu zmatek. V první řadě očekávám informace na webu, na které bude facebook stránka upozorňovat. Letáky a fotografie jsou v pořádku, ale komunikace opět rozpačitá. Na některé otázky přijde rychlá, slušná odpověď, ale na věcnou kritiku se odpovědi nedočkáte. Jen váš komentář smažou, zařídí se podle svého a připadně vloží svůj příspěvek znovu. A tohle se opět prostě nedělá. Stačí se trochu pohybovat na sociálních sítích. S kritikou je třeba se holt vyrovnat a komunikovat.

Podtrženo, sečteno. Celé to na mě působí dojmem „hurá akce“, kdy někdo prohlásil, že to přece udělá nově a lépe bez součinosti s původním návrhem. Nové to je, lepší spíš ne a po změně grafické identity je to prostě čirý amatérismus.

Určitě ale nedejte na to, jak Mozaika funguje na internetu, v reálu to s dětmi totiž umí a jejich kurzy jsou zajímavé, dobře vedené a stojí za to je podpořit. Určitě jim ale dejte vědět, jak jste spokojení s informacemi o kurzech, novinkami a přehledností, třeba je to posune tím správným směrem.

Jak by to mělo vypadat?

Stránky by měly mít jednoduchou koncepci s novinkami v textové formě, přehledný seznam všech kurzů a akcí a jasné rozdělení, co je pro děti, mládež, dospělé či seniory. Ke každému kurzu krátké info a případně kontakt na lektora. Očekával bych nějaký časový rozvrh, kdy které kurzy probíhají, opět pro přehlednost barevně rozdělit pro koho je kurz určen. Dále fotogalerie, kontakty, telefony, mapu a sekci letáků.

Chápu, že chci asi moc, ale když už má Mozaika Klimkovice dvě internetové prezentace, tak aspoň na jedné by to mohlo být dotaženo k větší přehlednosti pro zájemce o jednotlivé kurzy. Věřím, že by to uvítalo více lidí a možná by tak byl i větší zájem o nabízené kurzy.

Hledali jste
Novinky , , , ,

4 komentářů


 1. Pan Náplava

  Tak tohle je uz vazne gol. Stejny nazev, hodne podobne logo (5 barevnych kosticek), vitejte v Centru volneho casu MOZAIKA Borotice u Znojma 🙂 Jejich web: http://centrum-mozaika.webnode.cz/

 2. Pan Náplava

  Koukam, ze centra volneho casu se jmenuji jednotne MOZAIKA 🙂 zde dalsi MOZAIKA, Středisko volného času Polička, maji pekny web: http://www.mozaika-policka.cz

 3. Vítězslav Lasota

  … a takový článek napíše člověk, který mi slíbil, že mi pomůže s naprogramováním původního webu a při první příežitosti napsal že nemá čas … k tomu není co dodat

  • Pan Náplava

   tak to jsme si nerozumeli. nic jsem neslibil, jen pomohl s identifikaci puvodniho webu a nabidl, ze muzu pomoci s pripravou pluginu a konfiguraci systemu (jako to delam aktualne pro Zelvicku). a to „nemam cas“ ma byt na „prijd prosim dnes dopoledne do mozaiky ukazat mi wordpress“? tolik volneho casu nemam, ale kdyz ses pripomnel, muzu pomoct pokud mas sepsany pozadavky a muzeme se domluvit predem na konkretni termin. Rad ti s tim pomuzu. Pripadne posli mailem pristupy a co potrebujes. Mimochodem wordpress uz ovladat umis? I. jsem to vysvetlil asi za hodinku a obstojne to zvlada…

   btw: ten clanek by nikdy nevznikl, kdyby nekdo nesmazal moji technickou pripominku napsanou na facebook ohledne necitelneho textu na tom novem webu. misto reakce „opraveno, dekujeme“ smazano. Tak jsem sepsal i dalsi veci, co jsou na internetove prezentaci mozaiky spatne (mimo nezvladnute komunikaci na soc. sitich) vc. navrhu, jak by web treba mohl vypadat. Takze neprehazuj svoji necinnost na me, na me to nestoji, to mas v kompetenci ty. s pozadavkem na upravy puvodniho webu jsi prisel az po vytvoreni noveho… kazdopadne moje nabidka stale plati. Pomaham zdarma i jinde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *