Jak snadno a rychle změnit trvalé bydliště?

Starosta opět apeluje v novém Zpravodaji na občany, kteří skoro „zneužívají“ městskou infrastrukturu a nemají trvalé bydliště v obci, aby se přehlásili a město tak mohlo za každou osobu inkasovat peníze na další rozvoj. Tak jak to vlastně je se změnou trvalého bydliště, co vše pro to musíte udělat? Je to opravdu tak triviální záležitost? A stojí to za to?

Nepodnikáte? Výhoda pro vás

Pokud nepodnikáte, celá akce se vám podstatně zjednodušuje. I tak vám to však zabere nějaký čas. Každý člen rodiny si musí tímto projít sám a ve finále může být část rodiny hlášena v obci a jiná v původním místě. Město tak inkasuje jen půl peněz, takže jste stejně za vyžírky, ale jen poloviční. Tak to vezměme postupně. V zásadě může nastat několik situací a možná je ani nepopíšu všechny, klidně mě doplňte. Některé situace se prolínají, takže si z toho každý musí vybrat to své.

Občanský průkaz

Nejdřív je třeba zajít na magistrát či obecní úřad v místě nového bydliště, zde vyplníte formulář o změně místa trvalého pobytu, zaplatíte 50 Kč za kolek a doložíte vztah k nové adrese (smlouva o nájmu, výpis z katastru nemovitostí nebo kupní smlouva). Dále vám ustřihnou rožek občanky a bude vám vydán prozatímní doklad – Potvrzení o změně trvalého pobytu.

V tuto chvíli máte povinnost zažádat do 15 dnů o nový občanský průkaz. K tomu budete potřebovat vyplnit další formulář a přiložit fotografii (pozor, staré pasovky vám už asi neuznají díky novým požadavkům na barvu podkladu a profil obličeje). Za 30 dnů se můžete těšit na nový doklad.

A teď to teprve začíná být zajímavé. Každý má povinnost nahlásit změnu různým úřadům a institucím ve lhůtách, které má daná instituce v podmínkách nebo je uvedena zákonně. Na Živnostenském úřadu je to např. 8 dní od nahlášení změny a pokud tuto povinnost porušíte, můžete být pokutováni. Ale postupně.

Nový řidičský průkaz

Pokud máte řidičský průkaz, musíte změnu nahlásit do 5 dnů a vyřídit si změnu adresy. To je třeba udělat na příslušném odboru dopravy v místě nového trvalého bydliště. U změny adresy vám rovnou vydají nový řidičák, takže se vám změní jeho číslo, což má vztah k vašemu vozidlu a pojistce pokud vozidlo vlastníte. Změna řidičáku je za 50 Kč kolek, budete potřebovat opět fotku a bude to trvat cca 30 dnů.

Technický průkaz

Pokud vlastníte vozidlo, bude třeba zažádat o nový malý technický průkaz. To znamená návštěvu odboru dopravy s novým řidičákem a velkým technickým průkazem. Tam vás to bude stát nejvíce času. Magistrát města Ostrava má online délku fronty v minutách, občas je to zábavné…

Pojišťovny

Dále musíte informovat své pojištovny, která vám spravuje nejen pojistku na auto. Takže dohledejte všechna svá životní pojištění, pojistky nemovitostí atd., udělejte si hromádku a můžete postupně začít.

Další subjekty

Tímto máte úplný základ. Dále je třeba informovat vašeho zaměstnavatele o změně trvalého bydliště, případně úřad práce. Samozřejmé je, že musíte informovat také svou zdravotní pojištovnu, banky, dodavatele elektřiny, plynu a vody. Pokud vlastníte více nemovitostí, měli by znát novou trvalou adresu i u těchto smluv, i když zůstává adresa dodacího místa stejná, smlouva byla podepsána na základě vašeho původního trvalého bydliště, takže je třeba aktualizovat i všechny tyto smlouvy. Pokud jste uveden v katastru nemovitostí jako vlastník, je třeba aktualizovat i katastr. Pokud vám vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení důchod, je třeba informovat ji a také poštu (mělo by stačit informovat poštu, která by ČSSZ měla informovat). Pokud používáte SIPO, s poštou si popovídejte ještě více i u příslušné SIPO přepážky.

Nezapomeňte také na svého telefonního operátora, případně své věřitele, správce vašich půjček, atd. Také je třeba navštívit odbor životního prosředí a vyřešit si svoz odpadu!

Živnostenský úřad

A pokud toho nebylo doteď málo, tak podnikatelé věřte, že to celé teprve začíná. Podnikatelé by po změně občanského průkazu měli do 8 dnů nahlásit na Živnostenském úřadu změnu trvalého bydliště a tím i místa podnikání. Živnostenský úřad může informovat ostatní instituce, ale na to není radno úplně spoléhat. Po změně na živnosťáku si to můžete zkusit ověřit u své zdravotní pojišťovny. Pokud nic nebudou vědět, je třeba jim změnu taktéž nahlásit a to do 30 dnů.

Česká správa sociálního zabezpečení

Dále bude třeba zavolat a ověřit, zda ke změně došlo na České správě sociálního zabezpečení. Pokud ne, je třeba je informovat osobně nebo písemně. Tyto dvě instituce je nutné nepodcenit a skutečně změnu vyřešit a pohlídat si to. Českou správu sociálního zabezpečení musíte informovat v původním místě a pokud dojde ke změně sociálky, dostanete také nové číslo pro platbu záloh a to variabilní i číslo účtu. Je třeba včas změnit i trvalé příkazy v bance!

Finanční úřad

Pokud podnikáte, nemine vás návštěva finančního úřadu. A to i ty, kteří jsou sice zaměstnaní, ale pronajímají třeba nemovitost a tudíž podávají nějakou formu daňového přiznání. Zde je lhůta 15 dnů. Pokud se stěhujete mimo okres, čeká vás nově také návštěva této instituce ve vaší nové spádové oblasti. Opět je třeba si dát pozor na čísla účtu kam platíte daně, které budete mít nejspíš nově jiné.

Firemní materiály, smlouvy, faktury

To by bylo základní kolečko institucí a povinností, které vás minimálně čekají. Pokud však podnikáte, budete muset změnit i další věci, které s vaším podnikáním souvisí. Každý to má jinak, ale v zásadě byste měli informovat všechny své klienty a aktualizovat dané smlouvy a změnit údaje na fakturách. Změnit razítka, vizitky, údaje na internetových stránkách. Pokud vlastníte internetové domény, je třeba změny udělat také u všech kontaktů u daných domén a to i u zahraničních registrů. Někteří vám pošlou dopis, jiní budou chtít nascanovaný doklad či budete muset projít jinou formou validace údajů (emailem, potvrzeným formulářem u notáře atd.). Dále musíte informovat i své obchodní partnery a dodavatele.

Obchodní soud

Pokud jste jednatelem s.r.o. nebo máte nějakou funkci v obchodní společnosti či funkci, budete muset informovat i obchodní soud nebo aspoň zjistit, zda se k nim třeba nové údaje nedostaly od některé jiné instituce.

No a pokud toto všechno uděláte, nikdy nebudete mít stejně jistotu, že změnu protistrana plně akceptovala a budete se muset upomínat. Zvlášť pokud ztratíte možnost vybírat na původní adrese poštu. Žádost o případné přeposílání zásilek by mělo jít nahlásit poště, ale nefunguje to zcela 100%. Stejně tak vám budou na původní adresu chodit dopisy dodavatelů a klientů, tomu se zkrátka nevyhnete.

Datová schránka

Spoustu komunikace s úřady, zvlásť pokud se stěhujete z daleka napříč okresy či kraji, ušetří zřízení datové schránky. Úřady mají povinnost s vámi takto komunikovat pokud datovou schránku vlastníte. Povinné jsou pro právní subjekty, ale zřidit si ji může i fyzická osoba.

Internetové podnikatelské registry

Když už si budete myslet, že máte vyhráno, můžete začít s aktualizací vaší adresy v různých internetových registrech. Čím déle podnikáte, tím častěji jsou vaše údaje přebírány a zobrazeny na různých podnikatelských portálech. Seznam, Centrum, Google lze aktualizovat poměrně snadno. Jiné firemní registry je třeba obeslat minimálně emailem a žádat změny. Tato sisyfovská práce je zábava na několik týdnů až měsíců.

Jdete do toho?

A když toto všechno podstoupíte, obec za vás dostane příspěvek cca 9500 Kč ročně plus dostane něco z vašich odvedených daní. Pokud chcete vědět, jak s vaším příspěvkem obec naloží, je třeba začít sledovat dění v obci, případně se do něj zapojit. Obec se vám odvděčí např. hlasovacím právem v komunálních volbách, novou školou nebo vytvořením problému s parkováním.

Takže závěrem, každý může mít zcela pochopitelné důvody toto martyrium nepodstoupit a je třeba obdivovat ty, kteří se touto odvážnou cestou vydali, uspěli bez sankcí, a na které nevypadne nějaký kostlivec v budoucnu.

Údaje v tomto článku nemusí být zcela přesné. Veškeré lhůty si samozřejmě ověřte předem ať se nedostanete do problémů.

Pokud jsem na něco zapomněl a napadají vás další věci, které je třeba zařídit, dejte vědet v komentářích pod článkem.

Hledali jste
Novinky , , , , , ,

10 komentářů


 1. Petr

  Zajímavé. Jen doplním, že na občanku a pas není třeba nosit fotku – vyfotí vás sami přímo u přepážky.

  • Pan Náplava

   Díky za doplnění. Zažil jsem foto ještě u řidičáku vč. nějakých problému s formátem i jejich fotící technikou. Nová občanka se vyřizuje nově už jen na příslušném magistrátu? Na obci to už snad nelze, co jsem pochopil.

   • Petr

    Vyřizuje se na úřadě obce s rozšířenou působností, takže pro nás je to Magistrát v Ostravě naproti hotelového domu Jindřich. Je dobré se objednat a zbytečně nečekat. A slyšel jsem, že se to dá vyřídit i na jiném úřadě – z Ostravy tedy nejčastěji jezdí do Hlučína, kde nejsou takové fronty.

    S řidičákem nevím jak to je, ten jsem ještě neměnil.

   • ivana

    Občanka se pro Klimkovice může vyřídit jak na magistrátu v Ostravě, tak v Bílovci. Asi v kterékoli obci s rozšířenou působností?

 2. Jiří Krejčí

  K tématu nepřihlášených občanů.
  Nalezeno na Internetu
  Bez komentáře

  Více zde: http://www.obecproobcany.eu/news/pomozte-obci-aby-obec-mohla-pomoci-vam-/
  Zatím jen podle jediné z trojice číselných řad, podle obecní evidence obyvatel, překročila naše obec magickou hranici 3000 obyvatel, která opravňuje požádat o statut města. Koncem září byla hlášena k pobytu 3001 osoba včetně 292 cizinců. Podle jiné číselné řady, evidence osob MV ČR, bydlelo v Psárech v polovině září 2867 osob. Obec však dostává peníze z daňových výnosů podle řady třetí, dle statistiky Českého statistického úřadu. Pro výši příjmu obce v období od 1. 9 do 31. 8. následujícího roku je rozhodující počet obyvatel k 1. lednu daného roku. K 1. lednu 2007 bylo podle ČSÚ hlášeno v obci 2750 obyvatel, na konci roku 2007 to bude ale zhruba 2920 obyvatel. Ve skutečnosti je nás daleko víc. Z nově přistěhovaných obyvatel je přihlášeno zhruba jen 60 % lidí, celkem žije tedy v obci o 20-30 % obyvatel více, než je hlášeno. Střízlivým odhadem je nepřihlášeno 700 obyvatel. Obec poškozuje zákon o rozpočtovém určení daní.
  Tady je důsledek: V městské části Praha-Křeslice bydlelo k 1. 1. 2007 jen 610 obyvatel, v Psárech 2750, přesto Psáry dostanou méně peněz! Počítejme, že naše obec dostane na osobu 7200 Kč, celkem 19,8 mil. Kč. Praha na jednoho obyvatele Křeslic dostane 2,7611/0,5977 x 7200= 33 260 Kč, celkem 20,2 mil. Kč. Co vy na to?

  Obec poškozují nepřihlášení spoluobčané Aby toho nebylo málo, i z té trochy za obyvatele Psár a Dolních Jirčan nám ukrojí ti, co zde nejsou hlášeni. Podívejte se na absurdní důsledky: Tento rok dostává obec za 2750 hlášených obyvatel dle výše uvedeného výpočtu 19,8 mil Kč. Nepřihlášení obyvatelé jsou většinou hlášeni v Praze. Na předpokládaných 700 u nás v obci žijících, avšak nepřihlášených obyvatel tak dostane Praha 23,3 mil. Kč, o 3,5 mil. Kč víc než Psáry. Bezdůvodně. To je absurdní, že? Apeluji proto na Vás, nenechte proudit peníze tam, kam nepatří, pomozte obci získat alespoň to málo, co jí náleží.

  Na závěr jeden příklad, který se často v poslední době probírá: Obecní policie. Z daní jde většina do státního rozpočtu, do obcí jde jen 20,59 procent. Vzhledem k výše popsanému nespravedlivému přerozdělení jde z koruny Vašich daní do naší obce sotva desetník. Přitom povinností obce je zabezpečit plno věcí: provozovat školu a školku, udržovat a budovat cesty, chodníky, inženýrské sítě a veřejné osvětlení, svoz odpadu a mnoho dalšího. Za deset procent daní je toho až až. Bezpečnost by měla primárně zabezpečovat Policie ČR. Nečekejte v tomto směru od obce zázraky. Nákup této služby od obce Jesenice v omezeném rozsahu je maximem možného. Ovšem z daní nepřihlášených osob žijících v obci by se zaplatila obecní policie v nepřetržitém režimu a ještě by zbylo, jde asi o 5 mil. Kč ročně. Přihlaste se k pobytu ještě před koncem roku, pomůžete obci, ve které žijete!

  další názory naleznete na příklad na:

  http://www.ricansko.info/clanky/kampan-ma-presvedcit-lidi-k-trvalemu-pobytu
  http://www.suburbanizace.cz/analyzy_01_dopad_prijmy.htm

 3. oponent

  Překvapuje mě, že byl můj komentář smazán??
  Neva .. vkládám znovu!

  Musím Vám pane Náplavo oponovat ..

  Změna trvalého pobytu trvá cca 5 min i s vyplněním formuláře a je
  provedena on-line. Stačí mít v ruce platný OP, oprávněnost užívání, např.
  nájemní smlouvu nebo výpis z katastru jako doklad o vlastnictví a platí se
  správní poplatek 50 Kč nikoliv kolkem, ale v hotovosti. Změnu přitom může
  nahlásit jeden člen rodiny za jiného v případě, že má v ruce jeho občanku
  a podepsaný formulář. Předpokládám, že každý má zejména kvůli doručování
  pošty zájem na tom, aby jeho bydliště bylo totožné s adresou trvalého
  pobytu. Dnes existuje možnost „nahradit“ adresu trvalého pobytu zřízením
  adresy pro doručování, doručování na adresu pro doručování má přednost
  před adresou trvalého pobytu. Předejít „běhání“ po různých institucích lze
  využitím služby CzechPoint – poskytnutí údajů třetí osobě, která nabízí
  stěhujícímu se občanovi možnost před provedením změny TP zdarma nahlásit
  IČ organizací, např. plynáren, banky, pojišťovny, kterým se má zaslat údaj
  o změně TP, což řeší vaše odkazy od pojišťoven dále. Po provedení změny TP
  se všem těmto dopředu zadaným údaj o změně TP datovou schránkou zašle.
  Žádost o nový OP se podává do 15 pracovních dnů, tiskopis se nevyplňuje,
  fotka nenosí. Při využití možnosti se k vyřízení OP objednat na úřadě
  příliš času nestrávíte.

  Zbývá tedy ŘP, a tam opravdu budete muset dojít a donést fotografii. Je to
  tak strašné? Nezdá se mi .. 😀

  • Pan Náplava

   Zadny komentar smazan nebyl a zjevne jste necetl/a clanek, neb poukazuji na administrativni zatez pro PODNIKATELE!! To vas komentar vubec neresi. Pritom pisu jednoznacne, ze pro nepodnikatele to tak slozite neni! Ctete proto prosim pozorne.

   Pokud nepodnikáte, celá akce se vám podstatně zjednodušuje.

   navic si nemyslim, ze je v poradku vzit obcanku rodinneho prislusnika a jit neco resit na urad. dle meho se to nesmi. navadite tak k nezakonnemu jednani, ktere mozna urady toleruji, coz je hezke, ale nekoncepcni. I tak diky za oponentni nazor a dalsi informace.

   Jinak co se tyka komentaru, tak ty podlehaji SCHVALOVANI! zadny komentar nebyl nikdy zcenzurovan, jen to obcas trva. Neni to ma pracovni napln.

 4. Pan Náplava

  A co říká oficiální web Města Klimkovice o občanských průkazech? Prý to řeší správní odbor.

  Městský úřad – odbor správní

  Náplň činnosti odboru
  matrika, ověřování, rejstřík trestů
  občanské průkazy, cestovní doklady
  evidence obyvatel
  přestupkové řízení
  ztráty a nálezy
  stížnosti
  petice občanů
  sekretariát starosty města
  hlášení v městském rozhlase
  požární ochrana
  ochrana obyvatel a krizové řízení
  sociální záležitosti
  volby
  referendum
  školství
  pokladna
  CZECH POINT

  Podmínky vydání občanských průkazů

  Při žádosti o nový OP před skončením jeho platnosti občan předkládá:
  platný OP
  1 fotografii

  Pokud je stávající OP neplatný
  rodný list žadatele
  1 fotografii
  občané z jiné obce potvrzení o trvalém pobytu
  doklad o zápisu všech informací, které budou uvedeny v novém OP (např. oddací list, rozsudek o rozvodu, potvrzení o změně trvalého pobytu, potvrzení o získání akademického titulu apod.)
  při žádosti o zápis dítěte mladšího 15 let – rodný list dítěte

  Při žádosti o vydání 1. OP – rodný list žadatele
  1 fotografii
  občané z jiné obce potvrzení o trvalém pobytu
  doklad o státním občanství (cestovní pas nebo osvědčení o st.občanství – žádost můžete podat na matričním úřadě v Klimkovicích)

  Při ztrátě nebo odcizení OP
  rodný list
  1 fotografii
  občané z jiné obce potvrzení o trvalém pobytu
  doklad o zápisu všech informací, které budou uvedeny v novém OP (např. oddací list, rozsudek o rozvodu, potvrzení o změně trvalého pobytu, potvrzení o získání akademického titulu apod.)
  při žádosti o zápis dítěte mladšího 15 let – rodný list dítěte

  Při žádosti o provedení změny v OP (tzn. výměnou za nový OP)
  stávající OP
  1 fotografii
  doklad o změně (např. oddací list, rozsudek o rozvodu, úmrtní list manžela/ky, potvrzení o změně trvalého pobytu, potvrzení o získání akademického titulu apod.)
  při žádosti o zápis dítěte mladšího 15 let – rodný list dítěte
  při žádosti o zápis manžela/ky do OP – oddací list

  Platnost stávajících občanských průkazů
  OP typu knížka pozbývají platnost nejpozději 31.12.2005
  OP typu karta bez strojově čitelných údajů, vydané do 31.12.1998, pozbývají platnosti 31.12.2007
  OP typu karta bez strojově čitelných údajů, vydané do 31.12.2003, pozbývají platnosti 31.12.2008

  Správní poplatky
  při výměně OP bez strojově čitelných údajů za OP se strojově čitelnými údaji, při výměně OP z důvodů změny povinných údajů – zdarma
  vydání nového OP za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený nebo z důvodu zápisu nepovinných údajů na žádost občana – 100,-Kč

  http://www.mesto-klimkovice.cz/display_html.php?doc=odb_spravni/vydani_op

 5. Pan Náplava

  Hlavně, že jsou k dispozici jednoznačné a správné údaje… Upřímně, už sám netuším, které informace jsou aktuální…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *