Kdo vydělá na elektromobilu?

Město slavnostně pořídilo z dotací elektromobil. To bylo radosti, že se v Klimkovicích děje konečně něco smysluplného a bude vystavěna minimálně dobíjecí stanice pro ostatní elektromobily.

Nestálo to málo peněz. Město vypsalo na dodání elektromobilu výběrové řízení na Dodávka elektromobilu pro účely turistiky, propagace, osvěty a veřejné dopravy. Z peněz MS kraje se za auto zaplatilo cca 680tis Kč.

Podle původních plánů jsem se těšil, že auto bude k zapůjčení občanům a turistům na nějaký pořadník. Případně bude auto provozovat zaměstnanec radnice a zisk půjde městu, když už to stálo tolik peněz. Asi jsem se špatně dovtípil, že auto se pořídilo v zásadě pro výdělek nějaké soukromé firmy. A když to město neplatilo, nemusí se zabývat něčím jako návratnost investice.

Na auto bylo vypsáno výběrové řízení, na provozování taxilužby už jsem si ničeho nevšiml. Možná to někde 14 dní bylo na nástěnce, moje chyba. Provozovatele suše oznamuje Usnesení rady města z 29.12.2014.

5/100 bere na vědomí
5/100.1 výběr provozovatele elektromobilové dopravy elektromobilem ve vlastnictví města Klimkovic – příkazníka dle příkazní smlouvy s městem Klimkovicemi, kterým je společnost Service 28 CZ Trade, s.r.o., se sídlem Pohoří 247/7, 725 26 Ostrava-Krásné Pole, IČ 03255093 (4-0-0)
5/101 rozhodla
5/101.1 uzavřít Příkazní smlouvu mezi městem Klimkovicemi a Service 28 CZ Trade, s.r.o. se sídlem se sídlem Pohoří 247/7, 725 26 Ostrava-Krásné Pole, IČ 03255093 na provozování elektromobilové dopravy elektromobilem ve vlastnictví města Klimkovic, a to se s těmito základními ujednáními: – základní sazba 7 Kč/ km – pronájem elektromobilu na 1 hodinu za 150,- Kč Celé znění dle přílohy zápisu. (4-0-0)
5/102 stanoví
5/102.1 v souladu s provozním řádem elektromobilu odměnu příkazníkovi za provozování elektromobilu takto: příkazník (společnost Service 28 CZ Trade s.r.o.) obdrží 90 % z odvedených tržeb po zdanění (4-0-0)

Provozovatelem se tak stala naprosto nová firma Service28 CZ Trade s.r.o., která vznikla 1. srpna 2014 se základním jměním 1000 Kč. Jediným jednatelem je Ing. Ctibor Novák z Krásného pole. Gratulujeme!

A to má rada ještě v usnesení zásadní chybu, špatný název společnosti (dokonce v něm zvládli udělat chyby dvě – neuvěřitelné…), viz obchodní rejstřík.

Nová společnost, respektive její jednatel si 16.12.2014 stihla zaregistrovat doménu elektromobil-klimkovice.cz. 14 dní před usnesením rady 🙂

Veškeré tržby jdou tak za novým s.r.o., které nemělo s pořízením vozu žádné náklady a městu bude platit za jízdy přes taxametr 10%. Jak bude účtován servis, opotřebení, cesty mimo taxametratr, pneumatiky a další náklady není jasné. Předpokládám, že veškeré náklady jdou za majitelem vozu, což je město. Provozovatel taxislužby má tak možnost zajímavého výdělku. Nakolik to bylo celé transparentní a co museli splnit uchazeči o provoz taxislužby v Klimkovicích posuďte sami…

Můžeme jen doufat, že pomazané hlavy na radnici vybraly toho jediného a správného provozovatele tak, aby zamýšlená služba za nemalé peníze aspoň fungovala. Jinak to opět zavání jako jen další promrhané peníze z dotací a vyvádění eráru do soukromých firem.

A teď trochu počítání. Aby to bylo pro někoho zajímavé, potřebuje z toho mít řekněme minimálně 21tis. Kč měsíčně. Při 7kč/km musí tedy měsíčně najet se zákazníky 3tis km, tj. 100 km denně vč. víkendů. 2100 Kč měsíčně odevzdá městu. Pokud ujede víc, samozřejmě víc vydělá a víc odevzdá. Co se stane až auto najede za 3-4 roky 200tis km a bude na odpis? Pořídí město nové, když na tom vydělá cca 100tis. za 4 roky? Možná opět z dotací, protože správný hospodář by si musel ťukat na čelo. Ale možná má město i provozovatel jiné předpoklady a výpočty… Zde pouze fabulujeme na základě dostupných informací.

DOPLNĚNÍ: netuším, jak bude financováno nabíjení vozidla, ale pro představu, jaké jsou zhruba náklady. Spotřeba je cca 15 kWh/100 km. V Ostravě a okolí se dá tankovat od NULA (ano, zdarma! viz mapa stanic na konci článku) po 5Kč/1kWh. Takže pro ujetí 100 km jsou náklady maximálně 75 Kč, inkasuje se 700 Kč. Pokud se dobije zdarma, náklady nejsou žádné a platí výše uvedené.

Takže doufejme, že se nám občanům, turistům a lázeňským hostům podaří v elektromobilu aspoň svézt. Snad brzo budou nějaké informační tabule a spuštěn slibovaný web od ledna 2015 (je březen a nic se neděje).

Provoz elektromobilu i webových stránek zahajujeme v lednu 2015

P.S. Příště se třeba zaměříme na pořízení auta pro technické služby, kolem toho jsou taky zajímavé informace.

Pro zájemce a nadšence do elektromobilů: Mapa dobíjecích stanic v ČR

Hledali jste
Novinky ,

11 komentářů


 1. Patrik

  A třeba z jiného soudku. Asi před 3/4 roku jsem se byl podívat na MěÚ v Klimkovicích. odb. hosp.-technický na nový územní plán. Na mapě byl přilepen malý lísteček „ještě toto chci jako stavební parcelu“ na lístečku podepsán vlastním jménem místostarosta. Takhle přilepený lísteček na novém neschváleném územním plánu vůbec nevypadá dobře, přitom jsem si myslel, že tyto věci posuzuje hlavně kvalifikovaný architekt.

  • Pan Náplava

   diky za zajimavy postreh. o uzemnim planu chystam velky clanek vc. interaktivni mapy. bohuzel je to rozsahle tema, ktere by chtelo odborne zpracovani nebo aspon sirsi diskuzi a tipy na problematicka mista. uvidime, zda to casove nejak zvladnu.

 2. Ctibor Novák

  Milý pane Náplava,
  Váš rádoby investigativní článek je opravdu neuvěřitelnou ukázkou manipulace a k tomu nezbývá než Vám gratulovat :). U toho, kdo se celé projektu elektromobilu pro Klimkovice účastní 2 roky a zná všechny podrobnosti a problémy, které bylo nutno překonat, vzbudí upřímný smích. Bohužel je možné, že u některých nezasvěcených čtenářů, kterým sé manipulativní dohady předkládáte, může vzbudit zbudit negativní předsudky o celém projektu. Naštěstí ale ten, kdo bude číst pozorně a zároveň umí na rozdíl od Vás počítat, si snad udělá svůj názor sám. Nebudu reagovat na všechna Vaše úžasná odhalení o „vyvádění eráru“ a „zajímavých výdělcích“, snad jen když už jste tak skvělý počtář a ekonom zrekapitulujme Vaši pasáž o zajímavém výdělku: takže při hypotetickém vytížení 100 km za den (což je při takto teoretické poptávce po jízdách a hlavně nutnosti nabíjení využitelnost v praxi dlouhodobě nereálně vysoká) při Vámi uváděných 30ti! pracovních dnech v měsíci činí tržbu 100 km x 7 Kč x 30 dnů= 21.000 Kč, provozovateli zůstává 90% tj. 18.900,- Kč, po úhradě předpokládaných provozních nákladů které má povinnost hradit (mytí, provozní kapaliny) cca. 1000 Kč zbývá 17.900 Kč. Když tuto hypotetickou odměnu zdaníme daní z příjmu (15%) a zaplatíme zdravotní a sociální pojištění (pro zjednodušení zadejte do kalkulačky čistého příjmu např. http://6b.cz/XF5) zjistíte, že by jste v tomto teoretickém případě dostal 14.400,- Kč čistou odměnu. Jestliže toto je u Vás zajímavý výdělek za 30 dnů nepřetržité práce řidiče, pak nezbývá než Vám oznámit, že pravděpodobně žijete v jiné časoprostorové dimenzi, nebo, což je praděpodobnější, nevíte co vlastně píšete. Nebudu Vám ani vypočítávat, co vše provozovatel musí splnit za povolení a kolik stojí, včetně nákladů na založení s.r.o., protože by to bylo zbytečné mrhání časem. Ještě mě zaujalo Vaše odhalení o datu registrace domény, u kterého jste už sám pochopil že se jedná o úsměvnou informaci, která svým smyslem a důležitostí zaslouží smile, že jste si ho tam sám přidal, gratuluji 🙂

  • Pan Náplava

   Diky moc za Vasi reakci. Bohuzel jsme se vsichni neucastnili celeho projektu, takze o tom nevime tolik co vy, a tudiz se ani tolik nesmejeme. Co se tyce vypoctu, ten byl hodne orientacni a nadhodnoceny tak, aby to melo vubec nejaky smysl provozovat. Vy jste to tedy vyvratil, tudiz, jak sam pisete, za cca 14tis za 30 dni prace to nema smysl provozovat. Asi tedy zijeme kazdy v nejake jine dimenzi, kdyz vam to stoji za to. Kazdy ale ma jineho konicka, chapu. Naklady na s.r.o. jsou cca 10tis Kc plus vratny zakladni kapital, v tomto pripade 1000 Kc. Kdyz tak mne opravte. Co se tyce domeny, tak to skutecne usmevne je, jsem rad, ze vas to take pobavilo. Jinak omlouvam se pokud jste to pochopil jako investigativni clanek. To mi sice lichoti, ale takove ambice na lokalni urovni urcite nemam. Pisu subjektivne lazeny blog o Klimkovicich z pohledu obcana. Pokud rozptylite nejake otazniky kolem provozu taxisluzby, budu samozrejme rad, nektere informace nejsou z verejnych zdroju jasne (jako napriklad provozni naklady, ktere jste zminil) a skutecne to muze vzbudit negativni predsudky a mozna zbytecne. Ja sam tomu projektu fandil, ale diky (ne)otevrene radnici jsme se toho zdaleka tolik o projektu nedozvedeli, aby bylo vse predem jasne. Takze jeste jednou dekuji a uprimne vam preji mnoho stastnych kilometru a spokojene zakazniky.

 3. P.M.

  Chápu, že získání dotace stálo spoustu práce, ale už nechápu z jakého důvodu by měla provozovat automobil soukromá firma. Také by mne zajímaly nastavené podmínky smlouvy s provozovatelem. Zda automobil bude stát na náměstí a někdo z Krásného Pole vždy přijede vlastním automobilem někoho sveze a pak zas vlastním automobilem zpět, nebo elektromobil bude vyjíždět vždy z Kr. Pole, účtování bude jen za km se zákazníkem, nebo je vůbec stanoven limit km kolik automobil může najezdit bez zákazníka…?
  Snad se někdy veškeré informace dočtu ve zpravodaji, o čemž silně pochybuji a doufám, že město nebude doplácet na provoz.

 4. Jiří Krejčí

  Vážený pane Náplavo, píšete sice subjektivně lazený ( asi laděný?) blog, ale toť vše. Pouhé konstatování. Není mi jasné, zda účelem je pouhé konstatování nebo i snaha o nápravy věcí klimkovských. Pokud je vaší snahou věci, o nichž píšete, nějak řešit, pak váš blog není dle mého názoru tím pravým místem. Domnívám se, že oslovení zastupitelů, Rady města, vystoupení na zasedáních zastupitelstva, článek ve Zpravodaji města apod. by bylo užitečnější. Nebo snad vám v tom brání dostatek odvahy neskrývat se za anonymitu? Já anonymy nepovažuji za důvěry hodné, nějak jim nemohu zcela věřit. Ten, kdo za svým slovem stojí, nemusí se neskrývat za maskou anonyma.

  • Pan Náplava

   Vazeny pane Krejci. Z vaseho prispevku tedy chapu, ze lepsi je nepsat zadny blog, na nic neupozornovat, nez psat pod pseudonymem, jak se to na internetu u blogu dela. Moje jmeno je irelevantni, i kdyz ho uz radnice vylustrovala, dulezity je obsah. Pokud obsahu neverite, nic s tim neudelam. Ano, tento blog nemusel vzniknout, mohl jsem nadavat u piva jako ostatni a byl by klid. Z meho pohledu delam vic nez „nadavaci u piva“. Verejne pisu SVE nazory. Zapojit se muze kazdy, reagovat take. Zda si z toho neco radnice vezme, je na ni. Cekal bych, ze bude mit radnice radost, ze maji zpetnou vazbu, misto toho to mam pocit berou jako osobni utok. Prislo by mi vhodne vyvratit pochybnosti, zverejnit, co neni jasne, poslat doplnujici materialy, klidne pres Zpravodaj. Jednodussi je samozrejme problemy i tento blog ignorovat, nic nevyvracet, hrat si dal na vlastnim pisecku a obcanum informace nedoplnit a nechat prostor spekulacim (vsak si to treba obcan najde nebo se zepta na radnici). Dle komentaru ostatnich v tom nejsem sam. Zajimave je, ze i komentare pisi lide casto anonymne. Asi nemaji dobrou zkusenost s otevrenou radnici. Jinak ja nepotrebuji prostor ve Zpravodaji, tyto stranky maji dostatecne siroky zaber a vysokou navstevnost. Informace se tedy dostanou jak k lidem, tak k zastupitelum. Tim bych to uzavrel a dekuji za vasi reakci i nastinene moznoti komunikace s radnici.

 5. ad komentare, ktere rikaji, ze blog neni sprave misto: zda se, ze zainteresovani jsou pritomni, navic je zde mozna debata, takze formu blogu povazuji za adekvatni a je spise slusnosti Zpravodaje mesta, aby pozadal autora o pravo pretisknout blog v uplnem zneni s bibliografickou citaci autora.

  jinak z meho pohledu je jasny dalsi krok vyuziti zakona : Zákon č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a vyzadat si veskere relevantni informace oficialni cestou, kterazto muze poskytnou pripadne podklady k zalobe, napriklad na tema Poruseni ve sprave ciziho majetku….

  Minimalne by bylo zajimave zjistit, zda a jak probehlo zadani zakazky, tedy bud podle zakona „č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách“ ci podle „§ 1773 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákona“ tedy „veřejná soutěž o nejvhodnější nabídku“ opet dluzno podotknout, ze veskere smlouvy, projektova dokumentace a dalsi relevantni dokumenty, jako napriklad podminky provozovatele sluzby, podlehaji v tomto pripade zakonu o svobodnem pristupu k informacim

 6. ivana

  Kdyby město podávalo dostatečné informace o provozu elektromobilu, nemuselo by docházet k podezření, že není vše v pořádku pane Nováku.

 7. ivana

  Kdo prodělá na elektromobilu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *