Parkovací demence graduje

Jsem teď na cestách, ale dostaly se k mně nové informace ohledně naší kauzy parkování. Městská policie už vyřešila všechny přečiny, zklidnila rychlost řidičů, dostala kamiony z města a tak se zaměřila v pilotním projektu na „problém“ parkování na dvou ulicích (problém s tím mají asi celkem 3 lidé a 2 z nich jsou noví měští policisté). Tentokrát už dle nového letáčku nemůžeme parkovat nejen na cestě, ale už ani ve vjezdu či na vybetonovaném parkovacím místu vedle cesty. To je nově považováno za veřejnou zeleň a chodník. To už je opravdu naprostá demence. Někomu ležíme asi hodně v žaludku a tak je třeba vyeskalovat sousedské vztahy na dvou ulicích.

Nemůžu se zbavit pocitu, že městká policie Klimkovice byla zřízena jen kvůli tomuto problému, který je uměle vymyšlen a doteď ho vlastně nikdo nevysvětlil. Jen se nátlakem a nesmyslnou letáčkovou kampaní snaží starosta dostat auta z některých ulic. Stále nechápu proč prudí lidi u jejich vlastních domů. Neuvěřitelné.

Kdo si stěžuje? Na co a proč? Proč policie vyvíjí takovou aktivitu jen v části města a jen u některých obyvatel?

Jak se parkuje v domovině městské policie Klimkovice.

Hledali jste
Novinky ,

14 komentářů


 1. http://www.mesto-klimkovice.cz/gallery/thumbnails.php?album=106

  Myslím, že tyto fotky hovoří za vše a jsou důvodem, proč prudíme. Ani po několikáté vyzvě se ani jeden z parkujících neobtěžoval hnout volantem. Co asi ta máme dělat? Chodit po večerech prosit? Nebo malovat stezku pro chodce ve volném jízdním pruhu? Z 20 aut na cestě jich 19 může parkovat na svém pozemku, jen by si museli otevřít bránu a vjet dovnitř. Fakt nevím, proč by měly ulice sloužit jako parkoviště. Aut přibývá každým dnem. Nikdo, až na etnické výjimky, se nenastěhuije do domu, pokud nemá přílušný počet postelí pro všechny obyvatele. Ale auta nikdo neřeší, nemám místo doma? Však na cestě je místa dost…..

  Důrazně nesouhlasím tvrzením o prioritách. Parkování v oblasti Fifejd není prioritou ani pro policii ani pro město. Kdyby tomu tak bylo, nerozdávali by jsme lístečky, ale rovnou pokuty. Dlouhodobě žádáme všechny, že parkování na cestě není ideální, natož zákonné. Nebudeme vybírat pokuty za stání ve vozovce, pokud nebude vyřešena možnost parkování pro ty, kteří objektivně nemohou parkovat doma. Stání na chodníku bude ale tvrdě postihováno již nyní.

  Snad nám všem jde o lepší Klimkovice.

  • Pan Náplava

   Dnes jsem zastavil asi na hodinu nez vylozim a nalozim veci a nez jsem stihl odjet, prijela mestska policie, nevybirave na me neco rvala z auta a na slova „pojdme se o tom pobavit“ triskli dvermi a jeli pryc. Takto si chovani mestske policie a potazmo reseni noveho problemu nepredstavuju. Uz neni mozna tedy zadna diskuze, zkratka to prehaneji. Aby na me rval z otevrenych dveri mestak, ze mi necha ten betonovy vjezd rozbit a nehodla se se mnou bavit a dorict me vetu, to uz je opravdu moc. Vtipne je, ze prudi po vyveseni celuli, ze se chodnik (nejen) v zime neudrzuje.

   My chceme at si deti muzou hrat na te ceste, ne aby byla rychle prujezdna auty. Misto jednosmerek, cistime cestu pro rychlejsi prujezd. Demence a buzerace plus neslusne chovani strazniku, parada. At zije klid na vesnici!

   Kolik lidi si stezovalo, ze se zde parkuje? Proc se to vlastne resi?

 2. Jak znám pana Pazdírka, jednoho ze dvou členů hlídky OP, silně pochybuji o výše popsaném průběhu diskuze. Zatím všechny informace o chování hlídky OP vyzdvihují korektní přístup k občanům Klimkovic.

  V prosincovém Zpravodaji vyjdou dva návrhy řešení dopravní situace v oblasti Fifejd. I jednosměrky mají své výhody i nevýhody. Zejména v tom, že zrychlují průjezd aut, protože ty mají ideálně volný jízdní pruh.

  Jeden z návrhů bude realizován v příštím roce.

  A mimochodem – na ulici Polní dnes ani jedno auto nestálo na chodníku, kdežto na ulici Palackého naopak, všechny stály na chodníku.

  Tož tak.

  • Pan Náplava

   Pochybovat muzete, ale co predvedl jeden z clenu mestske hlidky za slusne chovani rozhodne nepovazuji. Na zadost o diskuzi nastvane odjel s vyhruzkami o rozbiti vjezdu. Nevim, proc bych si to mel vymyslet, ale jiste se k vam, jako k vedeni a tedy i chlebodarcum chovaji jinak a lepe. Mate pravdu v tom, ze se dosud chovali docela korektne a slo s nimi neco resit. Ale tohle?? Straznik na me rval z otevrenych dveri auta (ani se neobtezoval vylezt), maval nejakym papirem s tim, ze je to po x-te (dosud jsem NIC za steracem auta nemel, jen fotim, co dostanou sousedi) a na slova „pojdme si o tom promluvit“ triskl dverma a jel pryc. Takze ano, pokud nechcete slyset i o negativnim pristupu vasi straze, devalvujte muj prispevek o tom, jak to opravdu funguje v Klimkovicich. Tento projekt nevznikl pro pochlebovani radnici, ale pro vyjadreni obyvatel a pripadne reseni nejakych problemu smirnou cestou (coz si po dnesnim vystupu mestske policie Klimkovice uz moc dobre predstavit nedokazi). Pokud ma nekdo na pochvalne tipy, rad je uverejnim taky. V zasobe mam jeste par temat, ale straznici jsou aktualne cislo jedna, protoze misto klidneho odpocinku doma, je treba resit neustale stresy a nove vymysly starosty/strazniku.

   A jen tak mimochodem – na ulici Palackeho se parkuje na chodniku proto, ze lide zareagovali na letakovou kampan a snazi se uvolnit maximalne cestu, coz jste pozadovali. Takze je pro jistotu jinym letakem obvinite, ze jsou naprosto bezohledni… K tomu uz skoro neni co napsat. Na otazky proc se to resi dosud nikdo neodpovedel, jen Starosta ve zpravodaji, ze stoji na ceste voda 🙂 vtipny duvod.

   Proc se mimochodem porad bavime jen o tech dvou ulicich, parkuje se vsude stejne, jen zde se to nemistne resi, stale nechapu. A nezajima to jen me, ale vic lidi…

 3. Ranní příspěvek zmiznul, tak znova.

  Jsem z této diskuze tak trochu vedle. Lidé, kteří parkují na chodnících, se cítí strašně ukřivděni a diskriminování za to, že neochotou otevřít bránu a vjet na svůj pozemek vyhánějí děti jdoucí do školy a maminky s kočárky do vozovky pod kola projíždějících automobilů. Fakt nevím, jak dál reagovat a argumentovat.

  Zkuste se někdy postavit na chodník v Ostravě. Pokud přežijete fyzickou inzultaci chodců, tak Vás za chvíli přijedou odtáhnout a jsem zvědav, jak budete s tamní městskou policií diskutovat stejně jako s panem Pazdírkem. A je úplně jedno, že v Ostravě chodí po chodníku 100 lidí za hodinu a v Klimkovicích 100 za den. Chodník je pro chodce a ne pro auta.

  Na ulicích Polní a Palackého je chodník po obou stranách vozovky a v délce celé ulice. Chodníkem jsou i vjezdy do zahrad a domů, bez ohledu na to, kdo a jak je vybudoval. A na chodníku mají chodit chodci a ne parkovat auta. Ve všech městech civilizovaného světa tomu tak je, jen na Polní a Palackého v Klimkovicích to má být jinak? Nechápu. Postavíte se snad u bankomatu u Náměstí taky na chodník? Nebo u pošty? Nebo odstavíte auto na chodník u vchodu do školy? Určitě ne. Tak jaký je rozdíl mezi těmi chodníky a tím na Palackého?

  Tímto si dovoluji ze své strany ukončit diskuzi o stání na chodnících, protože opravdu nemá smysl.

  Parkování na veřejných komunikacích je věcí druhou. Nikoliv však dementní, ale naprosto normální. Nacházíme se v situaci, kdy se zvyšuje počet automobilů. Před čtyřiceti lety byl automobil na Palackého (a samozřejmě i celých Klimkovicích) výjimkou, před dvaceti byl běžný jeden automobil na dům, před pěti pak dva a dnes je u mnoha domů k vidění automobilů i více. Troufnu si extrapolovat tuto křivku do budoucnosti a stále ji vidím stoupat vzhůru. Takže řešit stání na komunikacích prostě musíme, abychom za pár let po těch komunikacích vůbec jezdit mohli. Nic nehrotíme, není to priorita, pouze jsme vyzvali řidiče, aby parkovali na svém a ne na veřejné komunikaci. A rázem jsme předmětem kritiky. Budeme to řešit až za několik let, kdy už bude pozdě? Politici jsou většinou právem dehonestováni, že myslí pouze na aktuální funkční období. Ale běda, když se podívají trochu dál. To je taky špatně….

  Každý majitel, pokud může, by měl parkovat své auto na svém pozemku. Opravdu nevidím jediný důvod, proč by k tomu měl využívat veřejnou komunikaci. Komunikace je určena pro komunikaci (dopravu). Pro parkování je určeno parkoviště. Již slovní základ napovídá o určení a rozdílu obou pojmů. Parkoviště ve vilových částech města, kterou je i oblast ulic Palackého a Polní, nejsou z toho důvodu, že architekti a tvůrci území předpokládali pro parkování využívání vlastních pozemků.

  Auta tady jsou a budou a je jasné, že parkovat někde musí. Ale každý, kdo si auto pořídí, musí myslet i na parkování. A řešením není postavit auto na chodník nebo veřejnou komunikaci.

  Na ulicích typu Polní, Palackého existuje hrubým a zjednodušujícím odhadem cca:
  10% domů, které prostě na svých pozemcích parkovat nemohou, protože to je technicky nemožné
  10% domů, pro které by to znamenalo značné finanční investice.

  Většinu aut, která stála/stojí na komunikacích těchto dvou ulic dělí od zpevněného parkoviště na vlastním pozemku pouze brána, jejíž otevření je zřejmě tu zásadní překážkou.

  Na ulicích Pod kinem, SNP, Nerudova a dalších je situace ještě komplikovanější díky řadové výstavbě v komunistickém stylu, kdy se s parkováním prostě nepočítalo. Přesto například na ulici SNP neparkuje ani jedno vozidlo na veřejné komunikaci, i když většina domů má několik aut.
  Všichni si vyřešili parkování na svých pozemcích a připadlo jim to normální. A to jsou jejich pozemky doslova miniaturní oproti zmiňovaným ulicím Palackého a Polní.

  Ulice Havlíčkova je zcela atypickou díky panelákům, kde platí výše uvedené.
  Máme tedy několik možností řešení parkování:
  1. Stejně jako ve většině měst pokutovat špatně parkující auta do té doby, než si najdou místo, kde pokuta nehrozí. Abych předešel možným námitkám tak dopředu říkám, že touto cestou Klimkovice nejdou a nepůjdou.
  2. Iniciovat změnu zákona, který zruší zákonnou povinnost ponechat 3 m volného jízdního pruhu v každém směru. Do toho osobně nejdu. Pokud chcete, oslovte svého poslance a pokuste se tento zákon změnit, pak nebudeme parkování na komunikaci řešit.
  3. Definovat způsob, cenu a provedení vyhrazeného parkovacího místa na konkrétní SPZ, které si občané pronajmou před svým domem. Výhodou je ztížení průjezdu aut, protože se budou proplétat cik/cak a také to, že občané budou mít možnost parkovat před svým domem. Nevýhodou je složitost, finanční náročnost (značky, malování, obnova, vazba na SPZ), zaplevelení města stovkami značek a také nutnost řešit změnu používání celých ulic.
  4. Udělat skoro ze všech ulic jednosměrky, kde se dá legálně parkovat na jedné straně ve směru jízdy bez kreslení parkovacích míst. Výhodou je jednoduchost a levnost, nevýhodou pak čistý a rychlý jízdní pruh ulice pro rychlý průjezd automobilů a taky to, že půl ulice bude parkovat naproti u souseda, což může vyvolat spory.
  5. Dohodnout se s občany, že nejlepší pro všechny je, když budou parkovat na svém pozemku, ať můžeme veřejné peníze investovat do potřebnějších věcí, než jsou značky. Tam, kde to objektivně nejde nalézt přijatelný kompromis pro všechny.
  6. Něco dalšího?

  Rozhodně nemůže být řešením „zavírání očí“ před tímto jasným a i vámi zdokumentovaným přestupkům proti platným zákonům. Nebo mají policisté zavírat oči před krádežemi, poškozováním majetku nebo zdraví občanů, jen proto, že jsou popsány v jiném paragrafu zákona, než stání na komunikaci?
  Takže tak.

  • Pan Náplava

   Děkujeme za reakci. Jen pro dolnění. Žádný příspěvek v diskuzi nebyl smazán ani nijak cenzurován. Všechny příspěvky do diskuze byly dosud publikovány, pokud není nějaký příspěvek vidět, napište, může se jednat o technický problém, nikoliv o úmysl.

 4. Pan Náplava

  ad stani na ceste a chodniku, par poznamek:
  1) lidi si auta preparkovali na chodnik, aby uvolnili cestu po vasi vyzve nestat na ceste. souhlasim s tim, ze na chodniku by se parkovat nemelo
  2) pisete, ze se chodniky v zime neudrzuji. pokud povazujete betonove vjezdy za chodniky, muzu si parkovat na svem vjezdu mimo vozovku v zime, kdyz si odhrabu svoje parkovaci misto?
  3) vy pocitate s tim, ze clovek rano jede do prace a vecer se vrati. co kdyz to auto pouzivam co 2 hodiny? kvuli tomu parkuji na svem parkovacim miste ve vjezdu (to, co nyni povazujete za chodnik). mam si tedy na vlastni nemale naklady prebudovat zahradu na betonovou kostku a zakoupit automaticke brany. Preferuji tedy variantu zakoupeni parkovaciho mista na ceste, zrizeni parkovacich mist mestem nebo jednosmerky.
  4) co budete delat s temi 10%+10%, kteri maji vic aut nez pojmou jejich pozemky nebo by to bylo financne extremne narocne?
  5) co navstevy? kde maji parkovat, kdyz tu budou pres vikend? maji se bat „letacku“ a pokut?

  Je zvlastni, ze v tech civilizovanych mestech, ktere zminujete, je bezna praxe, ze se parkovani u domu toleruje, protoze kazdy chape, ze zaparkovat je nesnadne. nemluvim o centrech mest, kde je samozrejme postihovano. Palackeho a Polni neni centrum mesta. doporucuji si zajet vicemene kamkoliv, mam s tim bohate zkusenosti. pokuty se udeluji vylozene na udani.

  Dalsi vec je, ze ve mestech (napr. Ostrava) se opravdu da se strazniky rozumne domluvit. Opet s tim mam zkusenosti. Novi straznici, neznali mistni situace nas zacali pokutovat za stani na chodniku. 20 let se tam takto stoji, protoze je chodnik nepouzivany, nikomu to nevadi. Svete div se, posbirali se pokuty, vysvetlilo se to straznikum a vyjednala se parkovaci znacka. Vse slo resit.

  Zde jste zacali jen vyzadovat bez vysvetleni neco, co je bezne jinde tolerovano a misto nejake diskuze ci navrhu reseni, je nam ze strany strazniku i vyhrozovano. To se mi dost nelibi. Z maleho problemu se dela zbytecna kauza. Vse slo jiste nejak resit. Ale straznici maji jiste prikazy a k reseni ci diskuzi nejsou kompetentni. Coz naopak ve mestech funguje lepe.

  • 1. Shodneme se, že na chodníku se stát nemá. OK

   2. Vjezd do domu je z hlediska právního, fyzického i logického stále chodníkem. Proto se ve vjezdu stát nemůže, je to totéž, jako stání na chodníku. Chodec musí mít možnost jít po chodníku, aniž by přes vozovku obcházel stojící automobil. Na tom se jistě taky shodneme. Ať už to je v zimě nebo v létě.

   3. Ano, pokud máte auto a pozemek, vybudujte si parkovací místo na svém pozemku. Jestli si pořídíte automatickou bránu nebo ruční, je Vaše věc. Jestli stojíte ve vjezdu 2 hodiny nebo dva dny je jedno.

   4. Těm nabídneme možnost parkování na vyhrazeném parkovišti. Způsob řešíme a není rozhodnuto jak.

   5. add 4

   • Pan Náplava

    Diky za odpovedi. viz muj prispevek jinde

    1. ok
    2. ok, o stavu chodniku chystam fotoreportaz. s kocarkem nelze prochazet, ale to je jina vec.
    3. kdo to zaplati? co kdyz nemam tuto moznost?
    4. a 5. takze to je v reseni, ale obtezovani mestskou policii jste uz zacali. zvlastni postup. tak nejak bez koncepce a vize… misto diskuze, rovnou letacky a nemoznost neco vubec nekomu vysvetlit.

    • 3. Bránu nebo parkoviště na pozemku si samozřejme zaplatí majitel pozemku. O dotaci na stavbu parkoviště či automatické brány soukromém pozemku nevím a zcela jistě nebude. Tam, kde to objektivně nejde se budou řešit parkovací místa v blízkosti obydlí. Na ulici Polní a Palackého jde ale o zcela výjimečné případy, napočítal jsem cca 3 domy, kde by to tak mohlo být.

     4.-5. Jak by jste začal Vy, kdyby mnoho článků ve Zpravodaji a 2 hodinová diskuze u kulatého stolu s občany k ničemu nevedly? Diskutuje se několik let, donekonečna to nejde. Co je špatného na tom, že jsme začali papírky za stěrači? Vždyť to je naprosto logické. Žádné pokuty, žádné přestupky, jen výzva. Jak jinak? Fakt nelze obcházet každého občana a diskutovat s ním. Na to byla diskuze u kulatého stolu 9.11.2011.

     Já fakt nevím, co víc ještě udělat. Obávám se, že i kdyby diskuze byla osobní a trvala 3 roky, vždycky se dostaneme k tomu, že se problém je v otevření brány…….

     • Pan Náplava

      nevim, porad to tu pisu dokola a vy take, tohle nikam nevede. zopakuji to tedy znovu:

      Spatneho na letakove kampani neni kampan, ale ze jste nedali ridicum alternativu, kde maji parkovat. zadna parkovaci mista tu nejsou, zadna koncepce nebyla predstavena. radnice jen „narizuje“, co mame ci nemame mit na zahrade a jak mame investovat sve penize.

      Takze zacinam chapat, ze diskuze u kulateho stolu nikam nevedla. stat/radnice tlaci veci na silu… zacinam si na tento postup zvykat jak u magistratu, tak i mensich radnic.

 5. Paní Domácí

  Jen technická poznámka: chodce a obzvlášť maminky s kočárkama nevyhání do vozovky až tak parkující auta, ale špatný stav chodníků. Pokud se vám to nezdá, ráda vám kočárek půjčím a můžete si to vyzkoušet. A rozhodně se mi nelíbí citový nátlak, že chudáci děti musí kvůli autům vcházet do vozovky. Co až napadne sníh, tak se budou všichni stejně courat po zledovatělé vozovce, protože v zimě se chodníky neudržují, ale to už město neřeší.
  Jinak víceméně souhlasím, že na chodnících by se parkovat nemělo. Taky většina lidí začla takto parkovat až po výzvě MP, že se nesmí stát na cestě, tak aby uvolnili co nejvíce místa na komunikaci v domění, že problém je v průjezdnosti ulice.

  • Chodníky se neudržují, protože na nich stojí auta……
   Chodci nechodí po chodnících, protože jsou neudržované….

   To je ale věčná otázka, zda byla dřív slepice nebo vejce. Zcela jistě dojde k opravám chodníků, jakmile se vyřeší parkování.

   Město si opraví část chodníku, vjezdy pak majitelé pozemků, ke který vedou. Jsem zvědav, jaké budou reakce……..

   • Pan Náplava

    chodniky si udrzovali majitele pozemku, sekali travu, uklizeli snih. byla to takova sousedska vypomoc. po eskalaci problemu s parkovanim to asi bude muset zacit delat mesto. myslim, ze jste dostatecne vysvetlili vsem, ze na chodniku se nestoji, takze se mesto muze vesele pustit do oprav a udrzby.

    Co se tyce vjezdu, tak dle slov mestske policie („my vam ten vjezd nechame rozbit“), jsou majetkem mesta, i kdyz si je treba vybudovali majitele pozemku s podporou radnice v minulosti. ocekavam tedy, ze se mesto o ne bude starat, kdyz na nich nemuzeme ani parkovat. doted to byla starost lidi, ted jste si z toho udelali starost sami.

    btw: co udelame pokud pribude do rodiny dalsi auto (treba firemni)? nebo radnice bude mit limit na auta v rodine? pak veskere diskuze, ktere tu vedeme budou opet na zacatku, protoze dalsi auto na pozemek nevleze, i kdybych se rozkrajel. misto koncepce a vytvoreni parkovacich mist se tu z toho snazite vyvliknout a prehodit problem na obyvatele. problem jste vytvorili vy a nenabidli jste reseni. doted ctu jen hromadu prispevku a koncepcni reseni v nich neni! na zahrade bych rad mel zelen, stromy atd, takze ocekavam, ze mi radnice da legalni moznost parkovani – treba odprodej parkovaciho mista nekde v okoli domu. prijde mi uplne na hlavu investovat vlastni prostredky do niceni zelene na pozemku. To je opravdu zvlastni politika „za lepsi a cistsi klimkovice“.

    ale vse uz bylo nekolikrat receno, takze to muzeme klidne uzavrit, protoze to nikam nevede.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *