Parkování v ulicích, další pokračování

Parkování v ulicích Klimkovic má další pokračování. Včerejším dnem začala obcházet naše nová městská policie ulice a domlouvat řidičům, aby nestáli se svými auty na cestách. Jak jinak, začali na populárních ulicích Palackého a Polní. Od přístího týdne nastoupí pokuty. Diskutovat se stážníky moc nejde, plní nesmyslný pokyn starosty. Jsem moc zvědavý, zda bude stejný metr na všechny ulice, tedy nejen výše zmiňované. (Teď už víme, že NE! viz závěr článku)

Abychom si to shrnuli. Co říka skutečně zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů.

Zastavení a stání
§ 25

(3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

Takže v tomto mají všichni pravdu. Proč to dosud nikomu nevadilo je tak trochu záhada. Místní situace desítky let byla taková, že se zde na staré cesté bez problému parkovalo. Měl bych tedy pár otázek, které mi strážníci nedokázali zodpovědět, když ve městě snad není žádná cesta, která by měla požadovaných cca 8m tak, aby tam bylo stání vozidel možné.

Kde máme parkovat?
Pokud platí stejný metr na všechny a nemáme jako starosta vjezd na 5 aut, naprosto zoufale chybí jakákoliv parkovací místa ve městě. Těch pár míst na náměstí a u Hrušky velmi rychle zaplní auta z okolních ulic, co ostatní? Existuje nějaká koncepce parkovací situace po novém nařízení?

Kde má parkovat návštěva nebo další auto?
Máme se tedy připravit na to, že když přijede návštěva, tak budeme platit „parkovné“ ve formě pokuty před vlastními domy? Co dodávky s nákladem, který nelze vyložit, ale nenecháme je bez dohledu a proto je parkujeme pod okny? Jak se budou tyto situace řešit? Asi už za námi nikdo jezdit nemůže… A nedejbože, že bychom si chtěli pořídit další auto, to abychom srovnali půl pozemku. V Klimkovicích si buď vybetonujete zahradu nebo si auto nekupujte. Není totiž kde parkovat.

Jak budou parkovat autobusy u kina?
Autobusy mají několik tun, takže jejich stání je dle optiky starosty asi největší problém. Ale i tak se tam cesta nijak nepropadá.

Očekávali jsme změnu ve smyslu větší bezpečnosti na ulici. Tj. zřizení obytné zóny a jednosměrek, zpomalovačů atd. Dočkali jsme se opaku! Bez zaparkovaných aut nebude třeba zpomalovat jedoucí vozidla, což je v blízkosti školy docela nebezpečné.

Reakce radnice

Neplánovaně se nám dostalo některých odpovědí ještě před zveřejněním tohoto článku. Zde dotaz a odpověď místostarosty.

Dotaz:
Dobrý den, chtěli bychom se informovat, zda je možno v Klimkovicích pronajmout za finanční úhradu parkovací místo (např. v O. – Porubě je toto možné). Jedná se o parkoviště na ulici Nerudova u bytových domů s č. p. 135, 133, 260. V okolí těchto domů je zástavba rodinných domů, které mají vlastní garáže a svá auta parkují na parkovišti, které je snad především určeno obyvatelům těchto bytových domů, pokud se tedy správně domníváme. Děkujeme za Vaši odpověď.

A odpověď

Odpověď
Unucka, Jakub, 2012-10-10 10:18:45
Nikdo se nemá k odpovědi, tak zkusím, ačkoliv nemám všechny podklady. Volná prostranství jsme nabídli přednostně „družstevníkům“ z panelových domů za účelem vybudouvání dalších parkovacích míst a jejich pronájmupro nájemníky. Nabídka nebyla akceptována. Parkování a stání na ulicích je problém, který vedení města chce řešit, ale nechceme ho nijak hroit. V podstatě všechna auta, která parkuji na neoznačených parkovištích porušují zákon. 90% z nich má možnost upravit si své pozemky tak, aby mohli parkovat na svém. I kdyby to mělo znamenat zrušení zahrádky či plotu. Menšina z nich parkovat na vlastním nemůže a pro ty se hledá způsob, jak stání legalizovat. To, že auta existují a bude jich přibývat je fakt, který nezmění nikdo a je nutné s ním počítat. Prvním pokusným teritoriem bude lokalita Fifejdy (ulice Polní, Palackého…..). Tam se otestuje, zda občané pochopí a obětují část osobního majetku či svého času nebo bude odpor tak silný, že parkování bude i nadále neregulované.

Z toho mi vyplývá, že máme vybetonovat zahradu a investovat další prostředky, abychom nestáli na cestě. Znovu se mi vkrádá jednoduchá otázka. PROČ?? Zde žádné obytné domy (oblast Fifejdy) nemáme, nemá komu vadit parkování v ulicích. A znovu připomenu ty jednosměrky a obytné zóny. Není to přesně to řešení, co hledáme? Snížení rychlosti, jízda jedním směrem a tím pádem prostor pro podélné parkování??

Z mého pohledu, pokud mi to někdo nevysvětlí, odpor bude dále pokračovat. Nesmyslné nařízení jsem bezhlavě neplnil nikdy a nehodlám to bezdůvodně dělat ani nyní. Nejspíš se tedy se zástupci města potkáme s „parkovacími lístky“, které nám brzy strážníci začnou dávat za stěrače. Chápu, že je to vítané výpalné do kasy radnice.

Hledali jste
Novinky

1 komentář


 1. usazenina

  Několik poznámek k tématu:
  – v Ostravě parkují v některých bočních ulicích auta, i když tam není dodržen předepsaný volný průjezd a je uměním se tam osobním autem protáhnout. Asi není postihováno, když je to jev dlouhodobý a není výjimečný. Myslím si, že v případě návštěv nebo krátkodobého stání by mělo být parkování tolerováno za podmínky, že nejsou jiné možnosti, což lze většinou na místě posoudit.
  – jsou způsoby, jak vyřešit parkování i na úzkých komunikacích v souladu se zákony –
  jednosměrné ulice, jednopruhové obousměrné komunikace se zálivy ( které mohou sloužit jako parkovací místa, třeba i placená) atd.. Možná by byla na místě i podpora města při zřizování parkovacích míst na vlastním pozemku, pronájem městského pozemku k parkování…..
  – neměří se stejným metrem ? Obyvatelé okolo náměstí tyto problémy nemají. Na náměstí a u kostela nejsou vyznačena parkovací místa, přesto se tam parkuje a není to postihováno podle Zákon č. 361/2000 Sb. §39 (5)“ ………….Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.“
  – diskutabilní je bezplatné parkování na náměstí a u kostela. Bezplatné parkování na náměstích se téměř nikde v žádných městech nevidí. Mimochodem: kolik stála GO náměstí ?
  – souhlasím s autorem příspěvku že parkování a doprava obecně je v našem městě problémem jak bezpečnostním, tak i ekologickým a její řešení by mělo být jednou z priorit města.

  Hodně jsem slyšel a četl o ulici Polní. Tak jsem si ji cestou na hřbitov prošel. Tam i zpět. Auta parkovala jen v menší části u Vřesinské cesty, zbytek ulice byl bez aut, kromě 2 aut, kde majitele upravovali vjezd do garáže. Auta v té první části parkovala většinou koly na dlaždicích chodníků. Tam, kde neparkovala, tam bylo na dláždění poznat, že se i tam parkuje.
  Soukromé pozemky u domků, u nichž se parkovalo, měly plochy, kde by tato auta parkovat mohla, mnohde by mohly parkovat i dvě auta.
  Nabízí se otázky:
  Proč auta parkují na chodnících? I když na nich parkují, porušuji zákon stejně jako když parkují na komunikaci. Navíc ještě znemožňují je využívat chodci a ničí majetek města .
  Proč se parkuje na ulici, když je místo na vlastním pozemku?
  Proč se parkuje v jedné části ulice a v druhé ne?
  Je parkování na ulici nutnost nebo pohodlnost?
  Podobná situace je i na jiných místech ve městě.
  Závěrem: Doprava a s ní spojené záležitosti jsou problémem, který je nutno řešit. Jedním z řešení, které nic nestojí je ohleduplnost a osobní postoj každého z nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *