Sestřelený sovětský pilot už není neznámý

V Klimkovicích máme pomník padlých sovětských osvoboditelů, kteří zde bojovali na konci války v roce 1945. Vyskytuje se tam i neznámý poručík, který zahynul při pádu letadla, které bylo sestřeleno blízko dnešní restaurace Myslivna. Místostarosta Klimkovic a pamětníci si dali tu práci a jméno po téměř 70ti letech zidentifikovali.

Původní doklady, ale i zbraně se ztratily, letadlo bylo zahrabáno.

„Začali jsme po totožnosti neznámého letce pátrat i za pomoci ruského konzula v Ostravě Aleše Zedníka. Zjišťovali jsme, jaká letadla tehdy nad Klimkovicemi přelétávala, kdo je pilotoval, kdo z pilotů je nezvěstný. Po mnoha dopisech a bádání v archivech jsme se konečně dopídili, o koho šlo,“ popisuje místostarosta Unucka složitou anabázi.
Zdroj: iDNES

Zjištěná totožnost pilota

Jméno: Staško Vasilij Alexejevič
Hodnost: gardový poručík
Jednotka: 8. letecká armáda, 10. gardová stíhací divize
Rok narození: 1923
Místo narození: Sumská oblast, vesnice Terny, Ukrajina
Datum úmrtí / zmizení: 27.04.1945
Důvod úmrtí: zmizel beze stopy / nevrátil se z operačního letu

Další informace

Lidé z radnice dostali dokonce posvěcení k návštěvě Ukrajiny za účelem příprav uctění památky tohoto letce.

Rada města po projednání deleguje místostarostu Ing. Jakuba Unucku, Mgr. Naděždu Kolinovou a Ing. Pavlu Vavrošovou k pracovní cestě na Ukrajinu do města Lvova a okolí ve dnech 10.-12.7.2014 v souvislosti s přípravou uctění památky poručíka Staška

Články k tématu

Sestřelený sovětský pilot dostal jméno. Příbuzní nevěděli, kde zahynul

26. dubna 2014 18:09

Pátrání po identitě sovětského letce, který byl sestřelen jen pár dnů před koncem války, přivedlo pátrače z Klimkovic u Ostravy až na Ukrajinu. Tam dodnes žijí příbuzní padlého hrdiny.

Zdroj: iDNES

Historici našli v Klimkovicích trosky sovětské stíhačky

6. 9. 2014 17:57

Vojenští historici našli v Klimkovicích na Novojičínsku trosky sovětské stíhačky Lavočkin La-7, která byla sestřelena na konci druhé světové války. V troskách objevili také ostatky dvaadvacetiletého pilota. Historici chtějí trosky letadla vyzvednout a přemístit do muzea v Suchdolu nad Odrou.

Zdroj: Česká televize

Hledali jste
Novinky , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *