Údolí Polančice a velkorysé kácení

údolí polančice klimkovice

Bylo pěkně, skoro jaro, tak jsme se konečně po delší době dostali na procházku se psem. Zastavili jsme na ulici Pod Vinohrady a vydali se údolím Polančice po turistické stezce přes dřevěné mostky směrem do lesů, tak jak to děláme už léta a nejem my.

Příjemnou procházku nám po několika stovkách metrů zkazil pohled na obrovské vykácené území. Na místě padl kus lesa včetně starých snad i stoletých stromů, zničený je i mostek, který vedl do jiné části lesa (byla tam pěšina) a zdecimované jsou i protější svahy, kde to celé minulý rok začalo. Proč se tak děje nebudeme spekulovat, třeba to někdo z vás ví. Každopádně pěkná relaxační část Klimkovic se opět mění na pustinu, ostatně kácení je v módě. Je tak jednoduché zdecimovat desítky let rostoucí stromy ať už zde nebo třeba v parku.

Situaci u mostků v údolí Polančice zhodnoťte sami, zda byl tento zásah citlivý k danému území. Není to tak daleko. Pro přiblížení přikládáme pár smutných fotek…

 

Kácení v údolí Polančice/Pod Vinohrady/Klimkovice

Hledali jste
Novinky, Stavby , , , ,

6 komentářů


 1. Občanka Klimkovic

  Upřímně je mi líto všech, kterým se v Polančickém údolí tato „okouzlující“ panorama nabídne ke shlédnutí, dále mne ale mrzí, že se tento příspěvek nesetkal s žádnou odezvou z řad občanů Klimkovic. Vždy hrdí, kreativní lidé…říkala jsem si. Ovšem když se po Klimkovicích procházím, říkám si někdy, že žiju kdesi v Dogville…Všude hromady odpadků, staří domorodci si prozřetelně staví skládky kdesi v nejblížším lese a mladí adolescenti běhají po lesích s lahvemi Frisca a jakmile jsou po dvou třetinkách totálně namol, zapomenou lahve i s igelitkama kdesi u odpočívadla v lese. Polančické údolí je plné spadených stromů, plné stromů, které při dalším silném větru zanedlouho spadnou, tak proč si nějaký prase vykácí celou plejádu zdravých stromů? Víme, kdo to byl!!! Ať se těší!!!

 2. Jakub Unucka

  Jo, jo, a to ještě není všechno, tím to teprve začlo.

  Na konci údolí Polančice u dálničního tunelu vznikne několikametrový protipovodňový val, který z údolí Polančice udělá poldr pro případné záplavy. Tak, aby část Klimkovice a Polanky měly čas na evakuaci. Součástí je oprava příjezdové komunikace a samozřejmě i oprava cyklostezky až do lázní. Něco za něco. Podmínkou města k této akci bylo zalesnění tak, aby val byl co nejvíce integrován do lesa. Ale to bude trvat mnoho let…

  Vzhledem k tomu, že tato akce je součástí komplexních protipovodňových úprav, stejně jako oprava rybníka na Mexiku a další, je manévrovací pozice města minimální a měli jsme dvě možnosti – prudit jako Nové Heřmínovy a soudit se, nebo se pokusit dojednat co nejlepší podmínky bez konfliktu. Zvolili jsme druhou možnost.

 3. občanka Klimkovic

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala vedení města, zdali mají v plánu nějak upravit úsek, který se nachází v Polančickém údolí a který je velmi špatně sjízdný pro cyklisty i vozíčkáře. Jedná se o část (pochozí svah) lemující potok, která se neustále ztenčuje a hrozí, že v případě sesuvu půdy do potoka nebude Polančické údolí průjezdné, ani průchozí. Byla by velká škoda, kdyby došlo k takové situaci, protože pak bychom se mohli leda otočit na podpadku a vrátit se zpět stejnou cestou, odkud jsme přišli. Je to hezká přírodní „rezervace“ a byla by velká škoda, kdyby se něco zanedbalo. Děkuji.

  • Jakub Unucka

   Tato komunikace nebyla a není v majetku města, není na městských pozemcích a částečně není ani v katastru města. Jedná se o černou stavbu, kterou jsme příslušným úřadům ohlásili a čekáme… Tolik strohá fakta.

   Technické služby provedly několik zásahů, ale další se už bez mechanizace neobejdou. Řešení je v podobě kamenných pilotů v korytě potoka nebo přemístění stezky na druhý břeh. To vyžaduje nákladní vozy, bagry, jeřáby a další stroje. Ty tam ale město přes veškerou snahu poslat nemůže, protože bychom skončili v Heřmanicích.

   Jsme si vědomi toho, že se z hlediska turistiky jedná o klíčovou komunikaci a snažíme se jednat s ŘSD, aby stavbu legalizovalo. Do té doby je ale pravomoc a možnost města konat nulová.

  • Tomáš Fuk

   Dobrý den,

   až se svah sesune, tak si holt zujeme boty a potok přebrodíme. S vozíčkem to bude horší, ale i tak to bude pěkná „procházka“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *