Mezi Porubou a Klimkovicemi budou haly a lehký průmysl

Město Klimkovice ani lidé z okolí Poruby nakonec nedocílili zrušení využití orné půdy mezi Klimkovicemi a Porubou pro lehký průmysl. Vlastník pozemků Development OVA West tam dle předsedy dozorčí rady Aloise Hadamczika chce haly a bude se stavět. Průmysl se tak výrazně přiblíží našemu lázeňskému městu. Snahy tak vyšly naprázdno. Rozšíření logistického centra už nic nebrání.

Město Klimkovice sice ve starém příspěvku tvrdí vítězoslavně, že soud zrušil změnu územního plánu, ale nic není tak jednoduché. Chce to číst i zdůvodnění soudu.

Vedle hal, které v polích na okraji ostravského obvodu Ostrava-Poruba už stojí, chce vlastník pozemků i město vybudovat další průmyslové stavby. Snahy ale vyšly naprázdno. Místní lidé se totiž žalobou domohli zrušení změny územního plánu.

Zdroj: Město Klimkovice

Soud dal sice za pravdu lidem, ale ne proto, že by tam haly neměly stát, ale že část stanoviska bylo tzv. nepřezkoumatelné.

„Nejvyšší správní soud nezrušil část územního plánu proto, že by lehký průmysl na daných pozemcích neměl být nebo že by dal za pravdu občanům, jak se uvádí, ale proto, že jedno ze stanovisek dotčených orgánů během projednávání považoval za takzvaně nepřezkoumatelné,“ uvedla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.
Zdroj: iDNES

Je to smutné, ale zjevně s tím nikdo nedokázal nic udělat, mimojiné proto, že při novém projednávání územního plánu k tomu již nikdo neměl žádné námitky. Všichni to brali za hotovou věc, ale vítězství to bylo jenom dílčí. Podobné změny se totiž doručují jen veřejnou vyhláškou a tady to prostě všem nejspíš uteklo.

A dodala, že v takovém případě se muselo projednání zopakovat a stanovisko napravit. Situaci podle mluvčí zástupci města napravili při projednávání nového územního plánu, ke kterému nebyla v dané lokalitě podána námitka.
Zdroj: iDNES

Jak to celé probíhalo se můžete dočíst např. v tomto starším článku, kde je to pěkně popsáno.

Loni 29. listopadu (2012) vynesl NSS rozsudek. Rozhodl, že změna územního plánu, již přijali ostravští zastupitelé 27. února 2008, neplatí. A netýká se to jen více než dvacetihektarového území u křižovatky ulic 17. listopadu a Rudná v Ostravě, ale i desetihektarového území v Hošťálkovicích u dálnice.

NSS opřel verdikt hlavně o fakt, že změna územního plánu v daných lokalitách ovlivní územní systém ekologické stability (ÚSES), tedy zákonem stanovený soubor krajinotvorných celků. A z doložených posudků není jasné, zda se tím orgány ochrany přírody blíže zabývaly.

Soud narušil plány, jež s územím v Porubě má vlastník, firma Development Ova West. Další využití území v dubnu proberou zastupitelé města. Nyní musí být dán do souladu stav pozemků s územním plánem.

A co na to náš starosta?

„Tu zástavbu nechceme a v tom smyslu jsme se vyjádřili, když se měnil územní plán. Máme za to, že i ze zákona vyplývá, že by osm kilometrů v okolí lázní neměla být podobná průmyslová aglomerace,“ sdělil Hušťák s tím, že žádal o stanovisko i Český inspektorát lázní a zřídel, jehož zástupci však řekli, že věc není vymahatelná. „Tím pádem jsme k té záležitosti vydali oficiální vyjádření jen my,“ dodal starosta.
Zdroj: iDNES

Takže místo turistického místa a cyklostezek v lesích za polem, které spojují Klimkovice, Mexiko a Porubu, pojedeme na kolech, pokud to vůbec bude ještě možné, kolem průmyslového areálu. S takovou brzo Klimkovicím odeberou i ten status lázeňského města.

Hledali jste
Stavby , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *