Plané sliby s voliérou

Je den dětí, což takhle si vyrazit s dětmi do parku, podívat se třeba na ptáky ve voliéře. Bažanta, andulky a dálší vzácné ptactvo našich chovatelů… Vlastně voliéra v parku už dávno neexistuje! Jak jednoduché bylo voliéru s okrasným ptactvem zbourat a nechat tak vyniknout „krásnou“ zeď zámku. A teď se už jen několik let slibuje, že bude voliéra zpět. A kde nic, tu nic. Sliby na obnovení voliéry ale povýšily a už jsou ve výhledových planých slibech v programových prioritách rady 2014-2018 (aneb slíbime cokoliv, víc peněz i lepší zítřky). Takže si cca v roce 2018 povíme, jak se to opět nepovedlo a jak za to nemůžou radní ani zastupitelstvo.

Klimkovická voliéra

Něco málo z historie zaniklé voliéry, která tu byla 45 let. To už je slušná historie.

Základní organizace Českého svazu chovatelů v Klimkovicích, což je lázeňské město ležící nedaleko Ostravy, vyřešila propagaci organizace po svém a natrvalo. Do parku umístila voliéru s okrasným ptactvem, která procházejícím lidem, mezi nimiž jsou i lázeňští hosté, neustále připomíná, že ve městě existuje aktivní chovatelská organizace.

Voliéra v parku, jehož přesný název je sad Petra Bezruče, vznikla už v roce 1968. O stavbu voliéry tenkrát organizaci požádalo Město Klimkovice. Generální opravou prošla letos na jaře. Kolemjdoucí mohou zhlédnout okrasné ptactvo hned několika druhů, k vidění jsou andulky, korely, agapornisové, ale také bažanti zlatí a diamantoví. „Naše voliéra je vyhledávaným místem v parku,“ uvádí předseda ZO ČSCH Klimkovice Jiří Zdražila, ale vzápětí podotýká: „Některé lidi ovšem vybízí k jiným aktivitám než k prohlížení jejích obyvatel. Bohužel, ani naší voliéře se nevyhýbají vandalové.“ Mimo to musí klimkovičtí chovatelé čelit návrhům na zrušení voliéry. Ty vznikají z důvodu, že s voliérou přímo sousedí zámek. „Jsou slyšet hlasy, že voliéra prý narušuje prostředí kolem zámku,“ dodává předseda.

Foto + text viz ZO ČSCH Klimkovice

Proč se zbourala voliéra? Kvůli nesmyslné dotaci!

Jak je vidět, neustále zaklínané dotace, jsou občas kontraproduktivní. Při hledání toho správného dotačního titulu se holt musí udělat ústupky a při proinvestování cca 2 mil na kácení stromů v parku, byla podmínka i zrušení voliéry. Asi přislo zastupitelstvu tehdy lepší „zkultivovat“ zeleň za hromadu peněz a přijít přitom o voliéru. A to ani v rámci této akce nebyly opraveny chodníky pro imobilní občany (zahrnuto do planých slibů rady 2014 – 2018). Takže to byly spíš jen vyhozené peníze na kácení (které by udělali asi i dobrovolníci např. za dřevo) a fiasko se zrušením voliéry.

Připomeňme článek ve Zpravodaji 4/2012

Zámecká voliéra je již po desetiletí vyhledávaným cílem procházek
nejen klimkovických rodin. Je tradiční součástí parku Petra
Bezruče a málokdo z nás si dokáže představit park bez ní.
Bohužel památkáři mají jiný názor a již několik let požadují
přemístění voliéry ze stávajícího místa jinam, aby konstrukce
voliéry nezastiňovala výhled na budovu zámku. Předchozí i
současné vedení města bralo jejich připomínky v potaz, ale vždy
rozhodlo, že voliéra zůstane na svém místě až do doby
rekonstrukce celého parku, včetně altánů a dalších budov. Tento
projekt je zpracován, ale nikdy se nepodařilo získat podporu
z některého dotačního titulu na celou částku cca 20 mil. Kč.
Proto se postupuje po částech. Prvním krokem je revitalizace
zeleně, kácení odborníky vybraných dřevin a výsadba nových. Tyto
činnosti probíhají právě v těchto dnech. Finanční náročnost akce
je zhruba 2 mil. Kč, město se podílí necelými 20%. Bohužel došlo
k tomu, že památkáři trvají na svém požadavku na přemístění
voliéry a výsadbě nových stromů na jejím místě. Podmiňují tím
svůj souhlas s projektem revitalizace zeleně a reálně hrozí, že by
celá dotace nemusela být proplacena.

Proto musíme situaci s voliérou řešit okamžitě a to tak, že se
dočasně odstraní. Ptáci budou umístěni u členů ČSCH do doby,
než bude postavena voliéra nová. Předpokládáme, že nová voliéra
bude stát o něco níže, přibližně v místech malého jezírka. Letos to
však nebude, plánovaný termín je léto příštího roku.
Společně se tedy těšme jednak na krásné památkové výhledy na
zámek a novou voliéru v revitalizovaném parku.
Ing. Jakub Unucka, místostarosta

Revitalitace celého parku bude stát 20mil. a díky provinvestovaným 10% z této částky, čekáme už 3 roky na obnovení tohoto turistického prvku v parku. Zbývajících 90% revitalizace je ve výhledu, ale voliéra se holt musela zrušit. Do 20ti let ji máme možná zpět.

Prostě dotacím se musí přizpůsobit vše. Dokonce i téměř 50tiletá expozice ptactva. Krásný nesmyslný příklad dotace, se kterým se město dokonce chlubí je Expozice o historii Klimkovic a okolí. Jako bychom neměli muzeum, které by expozici mělo umět i bez 50tis dotace připravit. A když už je dotace, čekal bych její využití např. pro prezentaci na přístupnějším místě pro občany (ne v 2. patře zámku či zasedací místnosti), tj. někde venku. Ale asi nějaký význam ty peníze mají…

Ale zpět k voliéře. Té se už asi mé děti nedočkají. Takže zůstanou jen kyselé vzpomínky, že tu něco pěkného bylo, co Město Klimkovice díky kácením stromů zrušilo. Pěkná vizitka města. Co bude dál?

Máte své fotografie voliéry? Líbila se Vám v parku? Pošlete nám své fotografie na foto@klimkovice.org, fotky rádi zveřejníme a uděláme vzpomínkovou fotogalerii nebo spíš rovnou pomníček.

Stavby ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *