Prodloužená Rudná více kamionů do Klimkovic nepřivede

Vzhledem k tomu, že pokračuje stavba Prodloužené Rudné a objevují se zprávy, jak díky dopravnímu značení bude v Klimkovicích najednou skoro násobně více kamionů, je třeba se na to podívat taky z dopravního hlediska.

prodlouzena-rudna-ostrava
obrázek ŘSD a MS Stavby

Prodloužená Rudná je dlouholetý projekt na propojení Ostravy a Opavy. Posledních pár let se konečně dala stavba do pohybu a část je už v provozu. Napojení na ostravskou část Rudné, ale neproběhne tak hladce, jak si opět ŘSD asi představovala a tak se stavba min. o 4 roky zdrží. Přecejen je jednodušší nedomluva s majiteli pozemků s neustálým poukazovaním na možnost vyvlastnění než standardní jednání o možnostech řešení. Ostravská ŘSD je tím skoro pověstná.

Nicméně navrhované značení na této komunikaci I/11 mi přijde v pořádku. Navrženy jsou zákazy sjezdu vozidel nad 12 tun (kamiony) u všech sjezdů krom sjezdu na Klimkovice. Vzhledem k tomu, že se zde dopustilo postavení logistického centra, je logické, že tento sjezd musí být kamionům umožněn. Dalším argumentem je „zkratka“ na dálnici D1 (D47). Což by samozřejmě bez daného logistického centra samostatně neobstálo a zákaz by tam být mohl. Na D1 se řidiči dostanou na dálničním kruhovém objezdu u Svinova o pár kilometrů dále.

Takže mi tak trochu připadá boj za zákaz sjezdu z dálnice a teď i z Prodloužené Rudné pro nákladní vozidla jako boj s větrnými mlýny. Spíš se vždy divím, když projíždím po dálnici kolem Bravantic, proč už tam je značen sjezd na Klimkovice. Neznalé to tam láká, protože ví, že u Klimkovic musí sjet na logistické centrum do Poruby a to je první značka na ráně… Zbytečně se vytváří provoz v Josefovicích i Klimkovicích. Často sjedou před tunelem i známí, kterým radím jet až za tunelem atd. Takže těch věcí je více. Předpokládám, že kraj se brání i zákazům vjezdu pro kamiony do Klimkovic. Je to totiž jediná objízdná trasa při poruše nebo nehodě v tunelu. Tato „zadní vrátka“ nebudou jen tak uzavřena a statické značky, které zakazují vjezd kamionům by museli ručně pokaždé zakrýt atd. Takže ač vím, že kamiony do Klimkovic nepatří, stejně rozumím proč se kraj těm značkám brání. Jaké je jiné vhodné řešení objízdné trasy jsem nějak nepostřehl, pokud bylo navrženo. Zda má možnost DT Logistic jet jinudy taky netuším. Něco zakázat na papíře je jednoduché, ale zasáhne to spoustu lidí a podnikatelů a problém se tak možná převede jen jinam.

Odbočovací pruhy Klimkovice – Poruba

S čím je třeba souhlasit je absence odbočovacích pruhů na komuniaci 647. To si ale měly Klimkovice při výstavbě D1 pohlídat. A to nejen do Václavovic, kde to s D1 úplně nesouvisí. Zásadně chybí odbočovací a vyjížděcí pruhy při nájezdech a výjezdech na dálnici u tunelu. Jezdí se tam rychle a je tam jen jeden odbočovací pruh pro nájezd na dálnici směr Polsko a to jen ve směru na Porubu. V tomto směru to ŘSD nedotáhlo, ale zjevně si toho tehdy nikdo nevšiml, i když bylo tuším v Klimkovicích info centrum o dálnici.

Moc jsem tedy zvědav, co v tomto Klimkovice podniknou, stejně tak jaké argumenty zazní pro úpravu návěstidel při sjezdu na Klimkovice. Bez kamionů chceme bydlet asi všichni, ale není to tak jednoduché.

Stavby , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *